Žirje

0
5100

ŽIRJE je velký ostrov ležící na vnější části Murterskoho more, střežící jeho jihozápadní okraj. Je oblíbený jak množstvím zátok vhodných ke kotvení, tak svoji odlehlostí, kdy turistický ruch k němu prakticky nedoléhá.

 ZKUŠENOSTI

zirje_jihNa jižním konci ostrova je průliv mezi jižním mysem Žirje (Rasohe) a ostrůvkem Mazirina. Mys Rasohe pokračuje pod vodou směrem do průlivu, je označen červeným sektorovým majákem Fl. 5sec. NEDOPORUČUJE SE plachetnicím plout mezi majákem a ostrovem Žirje. Mohou si to dovolit pouze motorové čluny, jak je ukázáno na obrázku. Ztroskotala zde v nedávné minulosti jachta s rakouskou posádkou.
Stejně tak na SZ okraji Žirje jsou dvě zátoky – Vela Nozdra a Mala Nozdra – vhodné ke klidnému polednímu kotvení. Ne však přes noc. Dno jde prudce do hloubky a kotva špatně drží. Před časem tu ztroskotaly dvě jachty s českou posádkou.

Na ostrov Žirje máme krásné vzpomínky – navštívili jsme ho na naši první mořské plavbě na kurzu v Chorvatsku. V rámci výcviku jsme ho obeplouvali v noci bez GPS, s navigací pouze podle náměrů a mapy. Doteď si pamatujeme to vzrušení při vyhlížení majáku Blitvenica, který bliká bíle každých třicet vteřin a tu nervozitu, kdy konečně vplujeme do temného sektoru majáku Raparašnjak, což znamenalo točit na sever a vyhnout se skalám v noci zcela neviditelným.

ZAJÍMAVOSTI

Žirje je jeden z největších ostrovů v šibenické skupině. Leží asi 10nm od Šibeniku. Je prakticky ostrovem hraničním, za ním se směem na západ rozprostírá širé moře. Je obklopen malými ostrůvky – mj. Škrovada, Mažirina, Hrabošnjak s majákem a Bakul; na jihozápadě mj. Kosmerka a Nozdra; na severozápadě mj. Raparašnjak a Mikavica, na severovýchodě mj. Glišteranski. Nejvyšší vrch tohoto vápencového ostrova je Kapić (131 m).

Za války v Jugoslávii zde byla umístěna artilerie, která bombardovala Šibenik a zdevastovala i centrum městečka Zlarin. V roce 2014 byl u tohoto ostrova objeven německý bombardér z druhé světové války – Ju 87 Stuka, který zde havaroval (nebo byl sestřelen) v roce 1941.

ZÁSOBOVÁNÍ

Nakopit je možné v městečku Muna, kde je malý obchod a několik restaurací.

NAUTIKA

ZÁTOKY

MIKAVICA

Klidná a osamělá zátoka s jedním zanedbaným stavením. Využívaná hlavně rybáři a většinou klidná. Malé molo pro jednu, maximálně dvě lodě s ponorem do dvou metrů. Pozor! Za molem dno prudce stoupá a tak přistávací manévr musí být precizní. Za větších vln hrozí nasednutí kýlu na dno. Zátoka je krytá z jihu, za bóry bude velmi nepohodlná. Kotvení možné, kotva drží průměrně. Rybáři rádi přijíždějí za tmy a s úsvitem vyplouvají na moře.mikavica3

Mikavica – SZ okraj:

Malé, málo známé, molo poskytuje klidné stání za klidného moře. Za větru je relativně otevřené. Na břehu najdete pravěké zkameněliny z dob křídového moře. Možné je vyšplhat na kopec nad zátokou, což jemírně náročný výstup (chce to slušné boty) odměněný nádherným výhledem na celé Murterské moře. Za severního větru a vln nedoporučujeme.

MUNA

Mírně nehezké městečko s možností stání u mola, pozor však na hloubku těsně u mola. Dno je bagrované a ke kraji prudce stoupá. Stání je možné i u trajektového mola, zajíždí sem však loď a občas zůstává i přes noc. V městečku je možnost nákupu a na čele zátok je jeřáb. Při navigaci se orientujte majákem na konci trajektového mola. Klidné stání. Toalety pouze v restauraci.muna4

VELA STUPICA

Oblíbená zátoka na kotvení, v jejím vrcholu se nachází restaurace. V zátoce je možno nalézt několik placených bójí. Dno je částečně porostlé trávou. Zátoka je otevřena jihovýchodnímu větru (jugo, naopak při ostatních směrech větrech poskytuje slušné krytí. Je zde přibližně 20 bójí, v ceně 20kn za metr lodě – za 12m loď tedy zaplatíte 240kn.

Kontakt na majitele: +385 983 370 28vela stupica3

MALA STUPICA

Také oblíbená zátoka vhodná na kotvení. Pozor, podle 888 v jejím čele leží starý kotevní řetěz.

Aktualizace 14.3.2016: V severozápadní části Male Stupici jsou nově vysázené bóje a kotvit se doporučuje ve východní zátoce.

mala stupica3

TRATINSKA

Úzká zátoka na JZ pobřeží ostrova. Je v ní ukotveno větší množství bójí, dle informací majitele, extra těžkými kusy betonu. V roce 2011 stála jsme za 35 stop dlouhou loď platili 180kn. Ale podle informací v průvodcích se ceny zvedly a platí se v průměru 20kn/metr. Zátoka je skvělé krytá na všechny větry s výjimkou Juga. Při dobré viditelnosti je možné vidět ostrov VIS (40nm).

Kontakt na majitele: +385 998 533 300tratinska

SHARE
Previous articleKakan
Next articleMurter

LEAVE A REPLY