Vis

1
20975

Komiža

Město Komiža leží na západním pobřeží ostrova Vis, v zátoce obklopené ze všech stran kromě západu vysokými kopci. Západní vítr je zde velmi nepříjemný, naopak je to široko daleko nejlepší útočiště před Jugem. V noci může být citelná bríza směrem od kopců.

Stání pro lodě je na severní straně mola s vlnolamem. Osmičky uvádějí i možnost stání na bójce, v dubnu 2016 zde byly jen malé bójky pro místní čluny a malé loďky (může to být sezónní záležitost). Hloubka u mola se směrem na východ snižuje, v poslední třetině se doporučuje přistávat přídí k molu. K dispozici jsou mooringy, elektřina, voda. Sprchy a WC jsou v malém domku mezi správou přístavu a starou pevností.

Ve městě je k dispozici několik restaurací, barů a kaváren. Jsou tu dva obchody, řezník a pekárna. Mezi Komižou a Visem pendluje autobusová linka. Je možné vydat se na túru do okolních kopců (nachází se zde Titova jeskyně, odkud řídil partyzánské operace v závěru války). Ve staré městské pevnosti je rybářské muzeum. V přístavu je stanoviště rychlých motorových člunů pro výlet na nedaleký ostrov Biševo (Modrá jeskyně).

Za silného Juga je vplutí do zátoky ze severu dost nepříjemné. Vítr klouže z kopců na její jižní straně a rozvlňuje ji. Opatrně hlavně při míjení ostrůvků Mali a Veli Barjak.

Pozn. Komiža je nepříjemně drahá. Kromě obvyklého poplatku za kotvení se zde vybírá ještě poplatek „za využívání přístavních služeb“ a noc zde pak vyjde zhruba stejně jako v ACI maríně.

kamiža

SHARE
Previous articleŠolta
Next articleKorčula

1 COMMENT

  1. My jsme v Komiže byli na bóji s 38ft jachtou v roce 2016, skutečně byly i bóje pro jachty, muringy už byly plné, ale jak praví osmičky, vlny při západním větru, tak to nás přesně potkalo. Ale jinak dobré.

LEAVE A REPLY