Murter

0
7161

Ostrov Murter, který je součástí severodalmatských ostrovů je se svou rozlohou 18,6 km2 největší v šibenické ostrovní skupině. Od pevniny je ostrov oddělen úzkým Murterským průlivem, přes který je však s pevninou spojen moderním zvedacím mostem. Murter je u své severozápadní části obklopen malými ostrůvky, které jsou řazeny do národního parku Kornati. U těchto ostrůvků jsou kamenité i písčité pláže vhodné na klidné koupání i potápění. Na severním břehu ostrova jsou u města Murter a Betina dvě velké mariny, marina Hramina a marina Betina s mnoha moly a mooringovými stáními. Pobřeží ostrova je jinak zvrásněno v mnoho zátok vhodných ke kotvení.

 ZAJÍMAVOSTI

Nejvyšším místem ostrova je 125m vysoký vrch Raduč. Část ostrova Murter má vápencový podklad, půda zde je neúrodná a je pokryta chudou vegetací, sloužící jako pastviště ovcí. Severní část ostrova je díky úrodné půdě intenzivně využívána na pěstování zemědělských plodin a to hlavně olivovníků, zeleniny a ovoce. Západní pobřeží ostrova je velmi členíte a strmé, vyskytuje se zde pár zátok ideálních na koupání nebo jako kotviště menším lodím. Na severním pobřeží najdeme tři mariny a bezpečná kotviště pro větší lodě v zátoce Hramina, Jezera a zátoce přístavu Tisno.

Murter je docela hustě obydlen, žije tu 5200 obyvatel, kteří se většinou živí zemědělstvím, chovu ovcí, stavbou lodí a rybolovem. V poslední době značně přibývá vliv cestovního ruchu. Zajímavé je, že obyvatelé ostrova Murter jsou majiteli mnoha pozemků na více či méňe vzdálených ostrovech a dokonce i na pevnině. Získávání pozemků na okolních ostrovech obyvateli Murteru začalo již v 17.století, kdy tyto ostrovy opouštěli jejich dosavadní majitelé, bohaté šlechtické rodiny ze Zadaru a prodávali je. Dnes jsou obyvatelé Murteru jedni z největších pozemkových vlastníků v celém Chorvatsku.

Jedním z největších turistických středisek je krásná zátoka Slanica, zcela písečná, která je kousek od obce Murter a je s ní spojena silnicí. Kromě občerstvení a nádherné pláže zde najdete Krásný výhled na jižní část národního parku Kornati. Další nejvýznamější pláže jsou kamenitá Čigrada, pláž Podvrške a přímo u města Murter kamenitá pláž Luke.

Osídlení ostrova probíhalo již za římské doby, byla tu římská osada Collentum, ale památek z téhle doby je velmi málo. Mnoho památek není ani v obci Murter, stojí zde několik kostelů z doby od 16. do 19. století, například kostel sv. Michala postavený v roce 1770 a kaple sv. Rocha z roku 1760. Jsou tu ale silné tradiční zvyky, od svérázného dialektu po lidové slavnosti. Zajímavostí jsou tradiční dřevěné lodě nazývané murterské gajety.

Významnými čtyřmi městy na ostrově Murter je Tisno, ze kterého vede most spojující ostrov s pevninou, město Betina, severovýchodně od města Murter a na jižní straně ostrova město Jezera.

Turistická osada Betina leží na severovýchodním pobřeží ostrova. V místní zátoce Zdrače je marina, která pojme na kotvení až 200 plavidel, plachetnic a menších lodí.

Murter je malé městečko na severní straně ostrova. Vyznačuje se širokou paletou zábavy, v letních měsících se zde organizují koncerty klasické hudby a výjimečně krásné zpěvy v místním kostele. Milovníci dobrého jídla zde najdou kvalitní restaurace nabízející místní speciality.

Jezera je přístavní městečko na severovýchodním pobřeží ostrova. Je to nejmenší město ostrova Murter a bylo pojmenováno po velkých jezerech vzniklých po dešti v průběhu podzimu a zimy. Město se nachází ve stejnojmené dobře chráněné zátoce. V Jezeru stojí farní kostel Panny Marie Dobrého Zdraví, postaven v roce 1722 a kostel sv. Roko z 16. století (patron morových obětí). Dále tu najdete kostel sv. Ivana z Trogiru, o kterém legenda říká, že Maurové ušetřili tento kostel a nespálili ho, protože na jeho vrcholu nebyl kříž, ale plamen, a kostel sv. Nikola, patrona cestovatelů, námořníků, rybářů a dětí. Město je dnes jedno z nejúspěšnějších rybářských center, místní rybí trhy jsou populární a můžete si zde koupit právě chycenou čerstvou rybu. Stejně jako v ostatních okolních městech i zde se konají letní slavnosti. Nejznámější z nich se jmenuje „Koule v našem zálivu“, ukazují se stará řemesla, tradiční kuchyně a zvyků.

Tisno je městečko, ze kterého můžete přejít na pevninu suchou nohou. Most spojuje ostrov a pevninu a tím i dvě části městečka, jedno na ostrovu a jedno na pevnině. Je to typické jadranské město s kamennými domy a úzkými ulicemi, řadou výborných restaurací a obchůdků. Nejznámější historická památka ve městě je kostel sv. Martina, ochránce města, a pozoruhodné pozůstatky římské vily Rustika.

NAUTIKA

SLANICA

Zátoka na západním břehu ostrova Murter, menší, ale velmi příjemná. V cípu zátoky je písečná pláž a na břehu hotel. Zátoka je dobře krytá před severními a východními větry, kotví se zde na hloubce cca 8m.

VUČIGRADE

Vučigrade je menší zátoka na jih od Slanici, najdete zde několik vyvazovacích bóji, písečnou pláž a na břehu dvě restaurace.

KOŠIRINA

Zátoka Koširina je poulární kotviště na jiho-západním pobřeží ostrova Murter. Na břehu najdete jednoduchý kemp s obchodem otevřený během sezóny. Kotvit se zde dá na hloubce od 3 do 13 metrů, dno je písek a tráva a kotva dobře drží. Zátoka je dobře chráněná na západní větry, bóru i východní větry. Silný jižní vítr zde ale může vyvolat vlnění.

KOROMAŠNA

Menší zátoka, kotviště na hloubce cca 8 metrů. Méně krytá na západní a jižní větry. O kousek severněji (jižně od Koširiny) se nachází ještě jedna malá zátoka, kde jsou většinou dvě vyvazovací bóje před restaurací na břehu.

NIKOLA

Zátoka Sv. Nikola je situována na jiho-západním pobřeží, jen míli od nejjižnějšího cípu ostrova. V cípu zátoky jsou dvě malá mola, většinou jsou ale obsazena místními loděmi a je zde hloubka pouze okolo 1m. U vnějšího mola hloubka rychle stoupá, je zde okolo 2m a lze zde stát na mooringu nebo přídí ke břehu pomocí vlastní kotvy.

Dobře se ale kotví rovnou v zátoce na hloubce 5-6m, dno celé zátoky je písek a tráva a kotva dobře drží.

JEZERA

ACI Marina leží u malého městečka Jezera na jiho-východním pobřeží ostrova Murter, jen míli vzdáleného jižně od mostu Tisno. Marina je otevřena přes celý rok a nabízí více jak 220 stání pro jachty do 20m délky a okolo 60 míst v suchém doku. Většina stání je na hloubce 3m. K dispozici je elektřina i voda pro každé stání, naftová puma, obchod s jachtařskými a pracovními potřebami, jeřáb do váhy 10t, toalety, sprchy a restaurace. Cena za stání se pohybuje okolo 5 euro za metr délky lodě.

Marinu můžete kontaktovat na kanálu 17 nebo na čísle +385 22 439 295. Webové stránky mariny jsou ZDE.

Marina poskytuje pohodlné kotvení za téměř všech podmínek a směrů větru.

TISNO

Tisno je město na východní straně ostrova Murter v nejužším místě kanálu oddělujícího ostrov od pevniny. Město se rozkládá jak na straně ostrova tak na straně pevniny a je spojené mostem přes kanál. Most se zvedá dvakrát denně v sezóně, mimo sezonu pouze jednou denně tři dny v týdnu na půl hodiny. Bez zvednutí prolují pod mostem lodě pouze do 1,5m výšky. Plavební dráha je před mostem velmi mělká (okolo 1,8m) a úzká, doporučuje se plout uprostřed a sledovat hloubkoměr. Poud zde může dosáhnout až 5 uzlů a několikrát za den změnit směr.

Podél pobřeží se dá stát u nábřeží, ale stání bývá dost drahé.

LOVIŠĆA

Lovišca je menší zátoka severně od města Tisno. U západního břehu zátoky je možné stát u nábřeží na hloubce přibližně 2m, nebo lze kotvit v zátoce. Na břehu najdete samoobsluhu a v nedalekém kempu restauraci.

PŘÍSTAV BETINA

Přístav Betina je původní starý přístav nacházející se na východní straně kopce, zatímco nová Marina Betina je situována na severo-západní straně. Vnitřní bazén je velmi mělký a je vyhrazen pro místní lodě. Návštěvní lodě mohou stát z vnější strany mola oddělující vnitřní bazén, nebo vnitřní strany vlnolamu, kde se nachází několik mooringových stání. Hloubka se pohybuje okolo 2m, ale ke konci vnitřního mola se zmenšuje. Vnitřní část vnějšího bazénu je vyhrazena na vodní sporty.

Přístav je dobře chráněn za všech okolností kromě východních větrů, kdy je bezpečnější Marina Betina na druhé straně kopce. Přístav zatím není vybaven elektřinou a vodou, na břehu v městečku ale najdete dobré restaurace, kavárny a obchody.

Za dobrého počasí lze kotvit vně přístavu na hloubce okolo 4-5m. Dno je písek a tráva a kotva většinou dobře drží.

MARINA BETINA

Marina Betina leží na severovýchodním pobřeží ostrova na západní straně zátoky směřující na sever. Je otevřená celý rok a nabízí 240 stání pro jachty do 20m délky a je výborně chráněná před všemi směry větru. Marinu můžete kontaktovat na kanálu 17 nebo telefonním čísle 022 434 497. Cena za stání se pohybuje okolo 3-5 euro za metr délky a zahrnuje vodu a elektřinu dostupnou na všech molech. Pozor- marina nedávno přistavěla nový vlnolam prodlužující vnější molo a směřující severo-západně, který nemusí být zaznamenán ve všech pilotech.

Marina disponuje dvěma výtahy (260t a 20t) a jeřábem, srchami, toaletami, prádelnou a několika kavárnami a restauracemi. Najdete zde i suché doky pro cca 90 lodí. Nejbližší čerpací stanice je méně jak míli daleko v Marině Hramina.

Více informací o maríně naleznete na oficiálních stránkách.

MARINA HRAMINA

Marina Hramina se nachází v severovýchodní části zátoky města Murter. Marina je otevřená celý rok a nabízí více než 370 stání na hloubce okolo 3 metrů pro jachty do délky 20m. Stejně jako marina Betina je Hramina výborně chráněna před většinou větrů. Marinu můžete kontaktovat na kanále 17 nebo telefonním čísle 022 434 411. U všech stání je k dispozici elektřina a voda, cena se pohybuje okolo 4 euro za metr lodě, avšak u lodí větších než 52 stop se platí elektřina a voda zvlášť.

Marina také disponuje 250 stáními na břehu, portálovým jeřábem do 70t a jeřábem do 15t. Na břehu najdete vše co náleží do správné mariny – kancelář mariny, sprchy a toalety, prádelnu, kavárnu, restauraci, hotel, supermarket, ale také servisní a opravářský obchod se službami. Je zde také potápěčské centrum, půjčovna skútrů a charterová společnost. Marina nedávno zprovoznila čerpací stanici s hloubkou 2,5m a zprostředkuje také výměnu plynových bomb.

Městečko Murter je velmi hezké a najdete zde vše potřebné od restaurací, obchodů, turistických center, pošty a nemocnici. Autobusy jezdí pravidelně do Šibeniku, Zadaru, Rijeky a Zahřebu.

 

SHARE
Previous articleŽirje
Next articleSmokvica Vela

LEAVE A REPLY