Kakan

0
5611

Kakan je další z neobydlených ostrovů šibenického souostroví. Nachází se západně blízko ostrova Kaprije a severovýchodně od Žirje. U jeho severovýchodního pobřeží se nacházejí dva malé ostrůvky, Borovnjak Veli a Borovnjak Mali, které kryjí velmi oblíbenou zátoku Potkučina.  Na jihovýchod od ostrova najdeme ostrůvky Kamešnjak Veli a Kamešnjak Mali. V nejužším místě jen od ostrva Kaprije vzdálen jen 320m. Jeho rozloha je 3,12 km2 , je úzký a 5,6 km dlouhý. Ostrov nemá moc členité pobřeží.

NAŠE ZKUŠENOSTI

Potkučina je velmi oblíbená zátoka zejména první a poslední den plavby, protože je snadno dosažitelná z Šibeniku a to i když vám loď předají až pozdě odpoledne. Proto je taky v těchto dnech i docela plná, nicméně bójí je v ní skutečně dostatek. Bar na břehu bývá v noci hlučný, tak s tím počítejte. Pokud hledáte klidné osamělé kotvení, zkuste jinou zátoku. Naopak při horším počasí jsou bóje zde pravým požehnáním.

V Potkučině jsem často také viděl jachtařský nešvar, kdy přijedete po setmění, chytíte se na bóji a ráno vyplujete za svítání. Samozřejmě je možné argumentovat, že takový jachtař nemůže za to, že připlul a odplouvá mimo hodiny výběrčího. Je to samozřejmě na každém a jeho jachtařském svědomí.

NAUTIKA

Při plavbě od Šibeniku je KAKAN hůře rozeznatelný, protože ať se k němu blížíte ze severu nebo z jihu, splývá do značné míry s ostrovem Kaprije a průlivy k zátoce Potkučina (velmi oblíbená) se za dne vyloupnou až na poslední chvíli. Při přístupu ze SV je možné se orientovat podle izolovaného nebezpečí, (bliká červeně 2x s periodou 8s) na ostrůvečku Mala Mare, a při přístupu z JV je v noci možná orientace podle červeného majáku na JV mysu ostrova.

Jak mezi Kakanem a Žirje, tak zejména mezi Kakanem a Kaprije je proslulá jadranská tryska, která může být za silných severních, ale i jižních větru nebezpečná. Refujte včas!

Na Kakanu jsou dvě zátoky vhodné ke kotvení – Tratica a Potkučina, obě dobře kryté s výjimkou Bóry a severních větrů.

TRATICA

Malá zátoka s molem Kakanem a Kaprije. Je zde několik bójí patřící k restauraci Paradiso na břehu. Dále je zde asi 15 bójí v ceně 150-200 kn za loď. Několik mooringových stání je v čele mola, dále jsou méně než dva metry, což je vhodné pouze pro nafukovací čluny.TRATICA1

POTKUČINA

Velmi oblíbená, dvěma ostrůvky Veli a Mali Borovnjak dobře krytá zátoka. Dříve oblíbená na kotvení, dnes s velkým množstvím bójí v ceně cca 18 kn/m. Dostatečná hloubka je po celé zátoce, jen mezi Veli Borovnjak a Kakanem se hloubka snižuje na 4m a méně. Také si dávejte pozor na ojedinělé skály pod hladinou u západního pobřeží Mali Borovnjak, obyčejně se totiž v mapách nevyskytují. Kotvení je také zpoplatněno. Kotva dobře drží, dno je písek nebo mořská tráva.

V zátoce oblíbený grill bar BABALU, patřící restauraci Paradisu v zátoce Tratica, mající údajně nejlepší Mojito v oblasti a dále ve vnitrozemí restaurace NEBO.
POKTUCINA1

 

NÁMOŘNÍ MAPY A PILOTY

888 (8.vyd.) strana 60, British Admiralty 2711 a 2774, Chorvatské Male Karte MK15

SHARE
Previous articleKaprije
Next articleŽirje

LEAVE A REPLY