Zaton

0
1692

Zaton je malé městečko na pobřeží Jaderského moře, ležící pouhých 15 km od Zadaru, jakožto jednoho z hlavních letovisek Dalmácie. Poskytuje domov více než tisícovce obyvatel a je známé pro pěstování vinné révy, zeleniny a oliv, ale v blízké minulosti se zde také rozvinul silný turistický ruch.

NAUTIKA

 

ZAJÍMAVOSTI

Zaton zajisté zaujme i milovníky historie. Původně město Liburnů bylo později dobyto Římany. Jako většina pobřeží středního Jadranu prošlo nadvládou benátské říše a v novověku bylo poničeno tureckými nájezdy. Vlivem nedalekých bažin zde byly časté epidemie malárie. Bažiny byly však ve 20. století zničeny a ozdraveny. Z památek zde nalezneme starobylý přístav, církevní pamětihodnosti nebo zříceninu obranné věže Kašteliny z konce 16. stol. Za návštěvu zajisté stojí kostel sv. Nikolaje či pozůstatky kostelu sv. Andreje. U přístavu nalezneme také podmořské zříceniny.

Okolo ležící pláže jsou jako ve většině Chorvatska kamenité, nalezneme však i písečno-oblázkovou variantu u nedalekého kempu. Jedna z pláží získala ocenění modré vlajky za skvělou úroveň čistoty a služeb.

Zaton lze doporučit jako skvělé místo pro strávení kvalitní dovolené. Děti naleznou zábavu v dětské autoškole, lunaparku, vodních sportech či při jízdě na ponících.

LEAVE A REPLY