Privlaka

0
2232

Privlaka je známá chorvatská turistické destinace, která se nachází na poloostrově Nin. Při svém povrchu, který činí něco málo přes 11 km2, nabízí domov asi pro dva a čtvrt tisíce obyvatelům, z nichž jsou přes 90% Chorvaté.

 

NAUTIKA

ZAJÍMAVOSTI

Privlaka je obydlená pravděpodobně již od doby kamenné, a nabízí bohatou historii. Pokud se sem vypravíte za pamětihodnostmi, můžete zde nalézt památky až z 13. století, odkud pochází i první písemné doklady o tomto místě. Celkově Vás zde zaujme množství církevních pozůstalostí z 13. století, které se dochovaly, přestože Privlaka byla r. 1570 vypleněna a zničena Turky. Historickou důležitost tohoto místa dokazuje i přítomnost mnoha, mnohdy starobylých studní, což ukazuje na množství sladké podzemní vody. Z konkrétnějších památek je zde kostel sv. Vida, který je postaven v Románském stylu. V okolí se rovněž nachází mnoho archeologických nalezišť z doby neolitu a doby bronzové.

Protože je většina pláží v chotvatsku kamenitých, je písečný charakter poloostrova Nin velkou výhodou pro turistiku. Mnoho turistů totiž Privlaku vyhledává především pro skvělou příležitost koupání, neboť se v okolí nachází hned dvě známé písečné pláže, které můžete vyhledat pod názvy Sabunike a Škrapavec. I dříve byl písek z tohoto poloostrova využíván, konktrétně Římany při stavbě města Zadar.

Koupání je zde ovšem atraktivní i proto, že teplota moře v letní sezoně se zde pohybuje mezi 22 až 25 stupni. Naměřených 2550 hodin slunečního svitu ročně přímo vybízí k plážové dovolené, a hojně nabízené vodní sporty, především surf nabídnou vyžití i aktivnějším jedincům.

Zajímáte-li se o přírodu, potěší Vás, že se pouhých 30 km severně od Privlaky nachází národní park Paklenica. Jedná se o velký říční kaňon, o rozloze přes 3 a půl tisíce hektarů, se stráněmi dosahujících až 1800 metrů. K vidění jsou zde krásné vodopády, jeskyně a bohatá příroda. Národní park je též rájem horolezců, neboť se zde nachází nejvyšší skála Chorvatska Anica Kuk.

Pokud si přejete vycestovat s celou rodinou, můžete se pokusit nalákat prarodiče na léčivé černé bahno, které zde využívali již staří Římané. Je vhodné na artritidu, revma a všelijaké kožní onemocnění.

Privlaka Vás jistě zaujme i bohatým nočním životem, především pak několikadenním festival Privlacké léto, který vrcholí Privlackou nocí 4. srpna, kde vystupují místní folkové skupiny.

Dostupnost privlaky je velmi snadná autem i autobusem. Moderní infrastruktura, mnoho restaurací, památek hotelů ale i směnáren řadí Privlaku mezi nejoblíbenější turistické destinace.

SHARE
Previous articleTun Veli
Next articleZaton

LEAVE A REPLY