Sveti Filip i Jakob

0
1809

Sveti Filip i Jakov je malá vesnička, která je volně spojená s Turanj. Díky blízkému umístění má i vcelku podobnou charakteristiku. Počet obyvatel také je sice o něco vyšší (cca 4 a půl tisíce), pláže v okolí jsou však stejně oblázkovité či kamenité jako u Turanj. Pláž Iza Banja je však písčitá a byla oceněna modrou vlajkou, což je mezinárodní ocenění za ochranu přírody, čistotu moře a kvalitní bezpečnostní a sanitární podmínky na plážích a marinách.

ZAJÍMAVOSTI

Historie tohoto místa je velmi bohatá. V 1. stol zde měli své domy vysloužilí vojáci římské armády, můžeme zde nalézt pozůstatky těchto obydlí. Na nedalekém ostrůvku Frmič je starobylá římská nádrž. Za zmínku určitě stojí kostel sv. Filipa a Jakuba, který, byť je původně postaven v gotickém stylu, byl později přestavěn v gotickém stylu, a byl zasvěcen sv. Michalovi. V blízkosti nalezneme i zříceniny Benediktínského dvora a hrad rozdělený na tři části.

Pokud se chcete nadýchat slavnostní chorvatské atmosféry, zajisté nesmíte vynechat den 16. srpna, kdy se zde slaví svátek sv. Rocha, patrona města.

Stejně jako většina přímořských městeček nabízí Sv. Filip i Jakov širokou škálu vodních sportů, restaurací, apartmánů aj.

LEAVE A REPLY