Biograd na Moru

0
2801

Bílé město na moři, neboli Biograd na Moru je malé Chorvatské pobřežní městečko, dříve dokonce hlavní město Chorvatského království. Žije zde více než 5000 obyvatel, a v současnosti město těží ze své turistické oblíbenosti. První turisté z Československa sem začali přijíždět již v roce 1920.

NAUTIKA

 

ZAJÍMAVOSTI

Stejně jako většina chorvatských měst, i zde na Vás okamžitě dýchne historický opar. Původně irylská osada Blandona se ve středověku nazývala Alba Civitas, tj bílé město. První zmínka o Biogradu pochází z 10. století, v jedenáctém století se z něj stalo též biskupské sídlo. Roku 1102 zde byl Koloman, uherský král, korunová též na chorvatského krále. Přesně o sto let později zuřila v dnešním Chorvatsku křižácká válka. Město Zadar bylo obléháno a mnoho uprchlíků nalezlo útočiště právě v Biogradu. Během třináctého a čtrnáctého století bylo město řízeno Templáři, roku 1409 město propadlo Benátské říši. Během Benátsko-Tureckých válek bylo město vážně poškozeno, dvakrát dokonce vypáleno a úplně zničeno. Možná právě vlivem válečné historie byl Biograd v 16. a 17. století jednou z hlavních základem Chorvatské armády. Poslední větší útok na město proběhl mezi léty 1991-93, kdy bylo město bombardováno v Chorvatské válce o nezávislost.biograd_air

Z památek můžeme jmenovat zbytky hradeb, rozbořené pozůstatky katedrál, ale i barokní kostel sv. Anastázie z 18. stol. Jiné církevní památky, kostely sv. Rocha a sv. Antonína zde naleznete také.

Biograd je však lákadlem nejen kvůli památkám. Oblázkové pláže vyzývající ke koupání (např. Bošana a Dražica) jsou obestřeny borovicovými háji, a můžete těžit i ze široké nabídky vodních sportů.

Zajímá-li Vás příroda, nedaleko naleznete národní parky Paklenica, Kornati a Krka, i parky přírody Telaščica a Vranské jezero.

Závěrem lze říci, že v Biogradu naleznete vše od nádherných pláží, průzračného moře až po večerní zábavu v podobě diskoték a restaurací.

SHARE
Previous articleSveti Filip i Jakob
Next articlePakoštane

LEAVE A REPLY