Sukošan

0
2419

Sukošan je opčina (počeštěné chorvatské slovo, opčina je ekvivalent k obci), která je vzdálena pouhých 11 km od Zadaru. Leží u hlavní silnice (Jadranské magistrály), na konci mělké a chráněné mořské zátoky – Zlatna luka, kde na malém mysu vznikla středověká ves Sukošan. Žije zde méně než čtyři a půl tisíce místních obyvatel, a přestože zde nenalezneme žádné písečné pláže, je Sukošan oblíbeným turistickým cílem.

 

NAUTIKA

 

ZAJÍMAVOSTI

Pokud Vás láká vyrazit za nádhernou kulturou, lze Sukošan určitě doporučit. Můžete si zde užít hody orchránce města, sv. Kasijana (biskup z Itálie, žil okolo 4. stol n.l.) či karnevalovou sezonu, kde uvidíte masky, které naleznete pouze na tomto jedinečném místě.

V malebné sukošanské zátoce na uměle nasypaném ostrůvku dal zadarský arcibiskup Matheo Valaresso vybudovat letní sídlo. Tento palác byl nejvýraznějším příkladem venkovské architektury v 15. stol. V dobách tureckých útoků místní obyvatelstvo hledalo úkryt v paláci. Během bouřlivých staletí válek a zemětřesení, která postihla tento kraj, bylo letní sídlo téměř zničeno. Dochovaly se pouze skromné pozůstatky zdí,které jsou vidět uprostřed zátoky, a které jsou nejpůsobivější při soumraku, kdy slunce zapadá do moře přesně mezi dvěmi polorozbořenými zdmi. Úrodná pole v okolí, přírodně chráněná mořská zátoka – Zlatna luka, a krása okolní krajiny, byly přitažlivé jak pro obyvatele Sukošanu dnes, tak i pro národy v uplynulých dvou tisíciletích – Ilyry a Římany.

Severovýchodně od Sukošanu jsou zřetelné pozůstatky ilyrské stavby. Na více místech byly nalezeny pozůstatky římských staveb a hrobů, nad městem části římského akvaduktu, který vodou zásoboval římské město Zadar a vodu přiváděl z pramene Biba blízko Vranského jezera. Na jižním mysu zátoky, ve které se nachází Sukošan, na mysu Barbirišće, v moři a podél pobřeží byly vidět zbytky Římské vily. Uvnitř někdejších vesnických hradeb je městečko propleteno úzkými uličkami se starými kamennými domy, které na sobě nesou znamení bouřlivých staletí, a v centrální části této středověké vesnice stojí župní kostel zasvěcený ochránci Sukošanců – Sv. Kasijanu. Byl vybudován pravděpodobně v 11. století, a dnešní vzhled získal v 17. století. Malý kostel ze 17. století byl vystavěn na hřbitově. Fragmenty s pleterní ornamentikou byly zabudovány do portálu a přední strany kostela. Zvláště malebné je náměstíčko „Gornja vrata“ se starými vilami, přebudovanými na šarmantní pohostinské objekty, a s kapličkou zasvěcenou Blažené Panně Marii. Hlavními činnostmi obyvatelstva jsou zemědělství, vinařství, pěstování oliv, ovoce a cestovní ruch. Závěrem můžeme říci, že od několika kostelů až po starou církevní zříceninu na ostrůvku v zálivu můžeme nalézt mnoho dokladů o bohatých dějinách Chorvastka, nemluvě o na kulturu nesmírně bohatém nedalekém městě Zadar (více informací o Zadaru najdete zde.

Vesnička je známá jako turistické místo, kde můžete najít ubytování i restaurace. Zajisté Vás také potěší, že je zde rozsáhlé olivové sady a skvělé víno, jímž je Sukošan známý. Největší přístav Marina Dalmácija je centrem zájmu jachtařů.

SHARE
Previous articleZadar
Next articleTuranj

LEAVE A REPLY