Rivanj

0
2395

Rivanj je ostrov v souostroví Zadar, (Jaderské moře, Chorvatsko). Jeho rozloha je 4,4 km2 (délka 3.4 km, šířka do 1,4 km) . Nachází se mezi sousedními ostrovy Ugljan a Sestrunj, s nimiž sdílí po staletí církevní tradice. Nejvyšším vrcholem je Lukocina (112 m). Jediná obec je Rivanj, pod touto obcí, na jižním pobřeží, je malý přístav a osady, které se táhnou podél pobřeží. Rivanj se nachází severozápadně od ostrovů Tri Sestrice a severovýchodně od malého ostrůvku Idula. Na severní straně se nacházejí zálivy Dubrinka a Lokvina s krásnými plážemi. Oblíbenou destinací pro sportovní rybáře, protože okolní vody jsou bohaté na ryby.

NAUTIKA harbor

RIVANJ

Malý přístav s trajektovým molem a vyvazováním k molu je většinou plně obsazen. Hloubka za vlnolamy jsou 2 metry. Trajektové molo je označeno zeleným majákem.

bookZAJÍMAVOSTI

Nejbližší město je Zadar, připojený k denním trasám trajektů a lodních linek.

Současná obec Rivanj byla založena na počátku 16. století, podle legendy, přistěhovalci z Ugljan. Velká část obyvatelstva emigrovala v pozdním 19. a počátku 20. století do Spojených států, po druhé světové válce se téměř celá populace ostrova trvale usadila v Zadaru. Obyvatelé ostrova nesou jen dvě příjmení – a Radulić Fatović.

Každý rok, vždy 18. srpna, se zde slaví svátek Sv. Heleny v malé kapli na vrcholu kopce, který nabízí krásný výhled na Zadar a jeho okolí.

Ostrov Rivanj zachytil v červenci 2007 katastrofální požár obrovských rozměrů, při kterém byla spálena asi třetina ostrova. Oheň byl založen neznámou osobou, pravděpodobně nedbalostí pro manipulaci s ohněm. Naštěstí se však šíření ohně podařilo uhasit včas než se dostal k obydleným oblastem. Že byl požár opravdu velký ukazuje na skutečnost, že plameny a hustý kouř byly viditelné pouhým okem ze Zadarského nábřeží.

SHARE
Previous articleSestrunj
Next articleZverinac

LEAVE A REPLY