Zverinac

0
2557

Ostrov Zverinac se nachází mezi Božavou (na známém ostrově Dugi Otok) a ostrovem Veli Tun. Ostrov měří 4,2 km, je 1 km široký a je zde zhruba 50 stálých obyvatel. Nejvyšším vrchem je 117 metrů vysoký Klis. Na západním pobřeží ostrova, který je z valné části porostlý nízkým porostem, najdete nádhernou zátoku Kablin a přístav Zverinac.

NAUTIKA harbor

KABLIN

Zátoka otevřená na jih. Kotvení na hloubce od 10 do 20 metrů. Neobydlená zátoka. Při jižním větru se zde mohou vyskytovat vlny.

ZVERINAC

Přístav otevřený na jihozápad. Od roku 2007 byl rozšířen, čímž vzniklo více stání pro hosty. Vyvazování u mola většinou na muringy. Na jižním mole je trajektové molo. Hloubka se pohybuje kolem 3 metrů. Restaurace i obchod kousek od mola.

bookZAJÍMAVOSTI

Podle webové stránky chorvatského Culturenet, ostrov byl poprvé zmíněn v roce 1421 jako Suiran, držení Zadar šlechticů. V ostrovním vypořádání je barokní palác rodiny Fanfong z roku 1746. Tam jsou římské ruiny v Poripišće Uval.

Mezi typické plodiny této lokality patří nepřekvapivě vinná réva, olivy či různé druhy ovoce. Zdejší obyvatelstvo se také věnuje rybolovu, což je znát na místních kulinářských specialitách, které lze na ostrůvku ochutnat.

Rekreační domy Zverinac poskytují příjemné zázemí turistům, kteří touží po klidném pobytu v neporušené přírodě. Relaxovat a nabírat novou energii můžete v tiché krajině při delších či kratších procházkách. Podél pobřeží se můžete vydávat pěšky nebo po četných cyklistických stezkách. Jízda na kole krásnou a ničím nedotčenou přírodou patří k báječným zážitkům, které si z ostrůvku vášniví turisté také odvážejí.

Pokud si rezervujete ubytování Zverinac, můžete si dopřát pobyt v klidné krajině nebo občas vyrážet do vzdálenějších míst na výlety. Velmi příjemný a poutavý je například celodenní výlet lodí do Národního parku Kornati. Pro ostrovní část tohoto nádherného parku je typický krasový terén, který tvoří především nevšední vápencové skály.

Nedotčenou přírodu od civilizace ocení obzláště obdivovatelé výjimečných přírodních útvarů

Na chorvatském ostrově Zverinac si můžete vypůjčit plavidlo a sami prozkoumat blízké okolí. Třeba tajuplnou zátoku Poripišće, v níž byly objeveny pozůstatky doby římské. Ostrov Zverinac je také připomínkou toho, že býval oblíbeným letním sídlem zadarské šlechty.

SHARE
Previous articleRivanj
Next articleTun Veli

LEAVE A REPLY