Sestrunj

0
2390

Ostrov má rozlohu 15,4 km2 a žije na něm pouhých 125 obyvatel. Ostrov leží 14 námořních mil od Zadaru.Cestovní ruch je zde ještě v plenkách, ale krásné příroda a dobré podmínky pro rekreaci a vodní sporty jsou tím nejlepším předpokladem k jeho rozvoji v následujících letech.

Povrch ostrova pokrývají z převážné části nízké keře makchií a nízký les. Pobřeží zejména na jihozápadě je velmi členité, nachází se zde největší zátoky Kablin a Dumbočica, které jsou vhodnými kotvišti pro jachty. Nejvyšším bodem ostrova je vrch Obručar dosahující nadmořské výšky 186 metrů.

 

NAUTIKA harbor

 

KABLIN

Zátoka s malým přístavem pro lodě s ponorem pod 2 metry. Molo pro trajekty je označeno zeleným majákem. Poblíž trajektového mola je možnost kotvit na hloubce 2 až 4 metrů. Ve vnitřním přístavu je hloubka pod 1,5m. Při bóře není stání úplně klidné, ale bezpečné kotviště je o 400m východně od přístavu.

Kablin – kotvení
Při bóře je zde klidnější kotvení než v přístavu Kablin.

HRVATIN

Severní přístav s molem pro trajekty. Vyvazování k molu pouze na hloubce 1-2 metry. Pro hosty málo místa.

DUMBOČICA

Neobydlená zátoka s kotvištěm na hloubce asi 6 metrů. Na jih od zátoky se nachází malé molo s hloubkou kolem 1,5 metru.

PERMANJE

Zátoka vhodná pro krytí od východních větrů s kotvením na hloubce cca 8 metrů.

ZÁTOKA SEVER

Nejsevernější místo pro kotvení na ostrově. Od západu je zde zátoka s hloubkou kolem 5 metrů. Při západním větru se dá kotvit v sousední zátoce, která je otevřena na sever.

bookZAJÍMAVOSTI

Hlavním městem, nebo spíše obcí je Sestrunj, která se rozkládá ve vnitrozemí ostrova, ale na pobřeží má přístav. Uličky jsou lemovány malebnými restauracemi lákajícími na místní speciality a cukrárnami. Malé obchůdky nabízí základní potraviny a suvenýry.

Samotná vesnice nemá mnoho historických památek, ale na některých místech ostrova se do dnešních dní uchovaly pozůstatky obydlí původních obyvatel – Ilyrů. Jde ve většině případů o opevněná sídliště. a ostrově lze najít pozůstatky po někdejších původních obyvatelích – Ilyrech, především opevněná sídliště.

Současní obyvatelé Sestrunje se živí především vinohradnictvím, pěstováním olivovníků a rybolovem ostatně jako všude na okolních ostrovech. Pokud chcete na ostrově strávit pár dní, ubytování je možné pouze v soukromí, v domech místních obyvatel, kteří vás přivítají s otevřenou náručí.

Ostrov lemují oblázkové a písčité pláže, které jsou čisté a dobře udržované. Mají pozvolný vstup do moře, který je vhodný zejména pro malé děti a neplavce. Najdete zde také skrytá zákoutí, která zajišťují absolutní soukromí. Koupání v průzračně čistém moři potěší každého návštěvníka.

Sestrunj je ideálním místem, kde můžete provozovat vodní sporty jako je potápění, windsurfing, nabízí však dobré podmínky také pro plážové sporty.

Sestrunj má dobré lodní spojení se Zadarem i okolními ostrovy, leží totiž na plavební trase, která spojuje pevninský Zadar se severněji položenými Zadarskými ostrovy a ostrovy v Kvarnerském zálivu. Pokud bude chtít, můžete se vydat na ostrov Dugi Otok nebo o něco bližší Ugljan.

SHARE
Previous articleRava
Next articleRivanj

LEAVE A REPLY