Kaprije

0
5075

Ostrov Kaprije je největší z ostrovů v souostroví Šibenik. Jeho rozloha je 6.97 km ², leží 9 nám. mil západně od Šibeniku mezi neosídlenými ostrovy Kakan a Zmajan. Ostrov je členitý, skládá se z kopců oddělených údolími, ve kterých roste tráva a řídké borové lesy. Na jihozápadním pobřeží ostrova se nachází jediná osada stejnojmenného názvu Kaprije se 143 obyvateli, zbytek pobřeží činí řídce obydlené, spíše neobydlené, zátoky, často se sezónní restaurací.

ZÁSOBOVÁNÍ

V mětečku Kaprije je několik restaurací, pošta, malý obchod s čerstvý pečivem a informační kancelář pro turisty otevřená přes sezónu (sezóna začíná okolo 15. června).

ZAJÍMAVOSTI

Nejvyšším bodem ostrova je Vela Glavica (132 m). Vyskytuje se tu pár větších zátok, Jelinjača, Vanjska a Gačice, která jsou ideální na koupání díky velmi čisté vodě.

Ostrov Kaprije je pojmenován podle názvu rostliny kapary trnité (Capparis spinosa), která je zde na ostrově velmi rozšířena. Její malá zelená poupata se sbírají a nakládají do speciálního nálevu, jsou pak velmi vyhledávanou pochoutkou. Kapara ale neroste pouze na tomto ostrově, lze ji najít v Dalmácii téměř všude. Není náročná na stanoviště, takže ji můžete například najít, jak obrůstá zdi Diokleciánova paláce ve Splitu.

Ve 14. a 15. století ostrov vlastnilo pár šlechtických rodin ze Šibeniku. Během osmanského dobytí v 16. a 17. století byl ostrov osídlen uprchlíky z pevniny, v té době zde byl také postaven kostel sv. Petra.

Hlavní průmyslová odvětví zde jsou zemědělství, rybolov a turistický ruch, pěstují se zde ale také vinná réva a olivy. Na ostrově nejsou povolena auta, díky tomu je to krásné místo na ničím nerušený odpočinek.

NÁMOŘNÍ MAPY A PILOTY

Male Karte MK 15, Imray M24, 888 str. 59, British Admirality 2711 a 2774

NAUTIKA

Další z ostrovů šibenické oblastí, situovaný ve směru JV SZ a těsně přiléhající k ostrovu Kakan.

MĚSTO KAPRIJE

S výjimkou SZ a J větrů dobře chráněná, úzká a hluboká zátoka, na jejímž konci najdete městečko Kaprije. Při bóřKARIJE1e je stání nepohodlné, při jugu se přes kotviště prohánějí silné poryvy!

V zátoce před městem je ukotveno asi dvacet placených bójí a je zde zákaz kotvení, kvůli projíždějícím trajektům. Několik mooringových stání je na vnitřní straně trajektového mola na severním okraji, vybavených vodou a elektřinou, údajně ne vždy jdoucí, a několik jich je u malého mola jižněji, ovšem pro menší lodě s malým ponorem. Pozor na hloubku! Vnější část většího mola je vyhrazena pro místní trajekt.KARIJE1

MALA NOZDRA

Mělká zátoka otevřená na jih a na východ. V jejím čele proslulá restaurace Mateo, k níž patří několik bójí a také několik mooringových stání u mola.mala_nozdra2

VELA NOZDRA

Otevřená zátoka osazená asi pěti placenými bójemi (150-200 kn/loď). Za horšího počasí je stání neklidné. Kontakt na majitele bójí: +385 98 9748 153vela_nozdra2

REMETIČ A VANJSKA

Zátoky kryté pouze z východu. Stání možné na kotvě, nebo v zátoce Remetič na bóji (placené).remetic2

VANJSKA1SEVEROVÝCHODNÍ POBŘEŽÍ KAPRIJE

ostrůvek  OŠTRICA

U malého ostrůvku Oštrica stojí další známá restaurace Antonio, s několika vyvazovacími bójemi.OSTRICA1

JEDINJAČA

Naproti zátoce Jedinjača stojí restaruace s několika bójemi. Zátoka je mělká a značně otevřená.JEDINJACA1

 

 

SHARE
Previous articleObonjan
Next articleKakan

LEAVE A REPLY