Obonjan

0
2717

Obonjan je malý ostrov nacházející se jihovýchodně od ostrova Zmajan. Přezdívá se mu také „ostrov mládí“, díky nově vybudovaných resortům pro mladé lidi a rekreační a sportovní činnosti. Protože ostrov není tolik navštěvovaný turisty, nacházejí se zde krásné volné pláže.

ZAJÍMAVOSTI

Ostrov Obonjan je také znám pod jménem „Otok mladosti“, což v překladu znamená ostrov mladých. Ostrov byl známý pro svou divokou přírodu a velký výskyt hadů, kteří již zde byli vyhubeni. V roce 1971 připluli na ostrov průzkumníci, kteří jako první začali mapovat ostrov a přebudovávat jej v oázu mládeže. V následujících letech se úpravy a staveb na ostrově účastnili skauti z celé bývalé Jugoslávie. Na Obonjanu vyrostla hřiště, amfiteátr, vodní nádrže, pláže a skladovací prostory.

Během války se na ostrově ukrývali uprchlíci, po jejich odchodu pozemky a všechny nemovitosti koupilo město Šibenik. Dnes ostrov stále slouží jako malý ráj pro mladé. Je zde možnost velkého množství rekreačních aktivit, od sportů, koupání, zábavu i vzdělání. Organizují se zde jak individuální nebo skupinové pobyty, tak tábory dětí a mládeže, jazykové tábory, sportovní soustředění i školy cizích jazyků. Středisko je vybaveno jak ubytovacími prostorami, tak upraveným terénem na táboření, školami, obchody, restauracemi a ambulancí. Dále zde naleznete několik sportovních hal a hřišť a bazén s mořskou vodou.

Na ostrově se měla budovat luxusní marina a jachtařské středisko, chorvatská vláda tento projekt ale zamítla.

NAUTIKA

Obonjan nemá vhodné zátoky na kotvení. Na jeho severní straně se ale nachází malinké nábřeží s molem a hloubkou asi 2,5 metru. Cvičili jsme zde na kurzu couvání k molu, pro což je molo ideální. Na břehu jsou stopy po mládežnickém táboru a pokud si vzpomínám, byly tam odpadky a tudíž možnost vos.

Na východní straně ostrova je malá zátoka s molem označeným červeným světlem Fl(3)R.7s. Zátoka i mola jsou ze severovýchodu až jihovýchodu zcela otevřená všem větrům, u mol pozor na hloubku, pohybuje se okolo 2 až 3,5m.
vychod1

obonjan1NÁMOŘNÍ MAPY A PILOTY

888 (8.vyd.) strana 61, British Admiralty 2711 a 2773 a 2774, Chorvatské Male Karte MK15

 

 

SHARE
Previous articleZmajan
Next articleKaprije

LEAVE A REPLY