Pakoštane

0
2306

Pakoštane je malé a méně známé městečko na pobřeží Jaderského moře. Necelé čtyři tisíce obyvatel živí v současnosti především cestovní ruch, a z bývalé zemědělské vesničky se tak pomalu stává rozvíjející se turistická destinace.

NAUTIKA

ZAJÍMAVOSTI

Již v době kamenné zde bylo několik osad, z doby bronzové můžeme mluvit o signifikantních nálezech pradávné kultury. Za dob Římanů byl Pakoštane nazýván Assria a sloužil jako přístavní městečko. Z toho důvodu zde můžeme najít pozůstatky různých římských obydlí, která však často ohlodal zub času. Během benátsko-tureckých válek bylo městečko mnohokrát napadeno a poničeno.

Městečko je poměrně malé, avšak i zde najdeme historické památky. Zmiňme nejznámnější kostely sv. Justina, sv. Michaela a sv. Rocha, které zaujmou nejednoho milovníka kultury.

Pakoštane je rozděleno do dvou částí, stará část leží u moře, zatímco nové město je blíž magistrále. Zajištěna je tak snadná doprava z nedalekého města Biograd. Využít můžete písečno-oblázkových pláží u centra, tak v nedalekých zátokách. Zde je koupání soukromější a nedaleké borovicové háje dodávají míst přírodní nádech.

Městečko je především vhodné pro trávení aktivní dovolené. Nedaleký ostrov Vgráda, nabízející písečné pláže, ale především hned šest přírodních úkazů v okolí nenchá v klidu nejednoho nadšence pro přírodu. V okolí tak můžete navštívit národní parky Kornati, Krka, Paklenica, kornatské ostrovy, Vranské jezero, plitvická jezera ale i mnoho dalších.

Celkově je městečko plné kaváren a příležitostí k noclehu, ale nechybí ani lékárna pro případ nouze a pošta. Mimo tradiční nabídky vodních sportů a ubytování se zde nachází turistický komplex Pine beach Pakoštane, který určitě stojí za navštívení.

LEAVE A REPLY