Vodice

0
3432

Město je pojmenované podle tisíce pramenů, které se zde nacházely. Leží 11 km severozápadně nad Šibenikem a žije zde asi sedm tisíc obyvatel. Je to rušné letovisko, které v současnosti živí především turistický ruch, čemuž odpovídá nesčetné množství hotelů a penzionů.

Je jedním nejlepších výchozích bodů pro návštěvu Národních parků Kornati a Krka.

 

NAUTIKA

 

ZAJÍMAVOSTI

Historie města je silně spjata s městečkem Tribunj (více informací zde), se kterým byly Vodice dlouhá léta spojeny. První zmínka pochází z roku 1412, avšak město je známé již z dob Římské říše pod jménem Arausa. Přestože bylo město očividně založeno již v dávných dobách, expanze městečka začala v 16. století, v době trvání benátsko-tureckých válek. Uprchlíci z vnitrozemí migrovali směrem k pobřeží, kde nacházeli útočiště. Není překvapením, že právě Vodice se staly častým cílem uprchlíků, vzhledem k dostupnosti orné půdy a pitné vody, která se zde nachází díky nesčetným pramenům.

Právě díky potenciální odolnosti k obléhání a strategickému místu byly Vodice záhy obehnány hradbami a opevněním, které odolalo i Tureckým invazím. Z hradeb se do dnes dochovala pouze Čaricova věž, neboť zbytek hradeb později posloužil jako vhodný materiál pro stavbu domů v centru města.

Po pádu Benátské říše v roce 1797 připadly Vodice pod nadvládu Rakouska. Na relativně krátkou dobu patřily oficiálně Francii, a to v letech 1806-1813, následně připadly opět Rakousku, kterému patřily až do roku 1918. Právě v 19 století pozorujeme ve městě významné inovace. Staví se zde první školy, knihovna a probíhá i výstavba silnice z Vodic do Šibeniku. V roce 1891 jsou Vodice a Tribunj oficiálně odděleny. Všechny tyto změny přirozeně kopíroval i nárůst počtu obyvatel. V polovině 19. století zde žilo asi 1500 obyvatel, na začátku 20. století asi 2500 obyvatel a dnes zde žije asi 7000 obyvatel.

Stejně jako většina chorvatských měst, i Vodice se vyznačují mnohými náboženskými pamětihodnostmi. Zmiňme především kostel sv. Kříže ze 17. stol a kostel nanebevzetí sv. Kříže, který se nachází poblíž Čarićovy věže.

Vodice jsou rušným kulturním městem, kde však nechybí ani příležitost ke koupání a trávení volného času. Hned dvě pláže získaly modrou vlajku za nadstandartní čistotu a služby a palmové aleje patří k nejkrásnějším v Chorvatsku. Za návštěvu stojí zajisté známé muzeum a akvárium.

Pokud se chcete na dovolené především bavit, určitě vás bude zajímat hudební klub Hacienda, který se nachází 2 km od města. Stejně jako většina chorvatských měst, i zde se v létě koná mnoho svátků a slavností. Namátkou vyberme slavnost paní Marie Kramelské (16. červene), Vodická slavnost na začátku srpna a v první polovině srpna Vodické hry.

 

SHARE
Previous articleTribunj
Next articleBrodarica

LEAVE A REPLY