Ostrov Rava patří do skupiny středně velkých ostrovů a náleží k městu Zadar. Délka pobřeží je 15,9 km, ostrov je hornatý, a jako jediný z křídových dolomitových vkladů. Na ostatních ostrovech dominují vápence (např. Olib a Silba) nebo vápence a dolomity (např. Ugljan, Pašman, Long Island), a vyjímečně písečné sedimenty uloženy na vápenci ( např. Susak, Union) a vyvřelé horniny (Apple, Brusnik).
NAUTIKA
MALA RAVA
Mala Rava je jedno ze dvou měst na ostrově Rava, podle názvu to menší. Zátoka je dobře krytá až na jižní a jihozápadní větry. U východního pobřeží zátoky je nové trajektové molo se zeleným majákem na kraji. Severně od něj lze stát u pobřeží, ale pozor na hloubku, pohybuje se od 3 do 1m.
U západní strany zátoky je několik vyvazovacích bójí, u kterých se platí poplatek. Na západním břehu také najdete restauraci. Před bójema uprostřed zátoky lze kotvit na hloubce 6 – 12m.
Trajektové spojení má Mala Rava se Zadarem.
PALADINICA
Velká zátoka jižně od Male Ravy otevřená na západ, jinak dobře krytá. Je zde klidné kotvení na hloubce 5-10m. Přes léto zde bývají vysazené bóje, za které se vybírá poplatek.
VELA RAVA
Největší městečko na ostrově Rava. U východního pobřeží zátoky je nábřežní molo s hloubkou 3 m, ale molo se musí nechat volné pro pravidelnou lodní dopravu. Dále do zátoky kouká úzké molo, na jeho konci je okolo 2,5m hloubky, ke břehu se hloubka rychle snižuje. U západního břehu se nacházejí vyvazovací bóje. Ještě je možnost kotvit uprostřed zátoky na 5 až 12m, dno je bláto. Jen se ujistěte, že stojíte mimo trasy lodní dopravy.
Na břehu najdete poštu, restauraci Keko a supermarket.
RAVA – RESTAURACE
Na břehu v mělčí zátoce stojí budova restaurace, ale je možné že již není v provozu. U nábřeží před ní se hloubka pohybuje pod 2m, jinak je v zátoce pár bójí. Platí se zde poplatek asi 15Kn/m.
ZAJÍMAVOSTI
Ostrov Rava má 15 zátok :
- Tenký
- Vališina
- Ivanoševica
- Pavajsko
- Pestehovac
- Dražice
- Golubovac
- Martinica
- Hrbáč
- Grbaćina
- Marnjica (Marinica)
- Paladinjica (Paladinica)
- Vićabok
- Lokvina
- Grbic
Na ostrově jsou dvě obce a to Vela Rava a mala Rava. Vela Rava je ve vnitrozemí a Mala Rava na severozápadě ostrova.
Vela Rava se starou vesnicí Selo, zátokou Marnjica, Grbaćina a Grbavac pokrývá větší díl ostrova a vždy byla centrem a hlavním místem na ostrově.Je zde škola, kostel „Velike Gospe“, obchod i pošta a také fotbalové hřiště, kde se každým rokem v den Ravské fešty pořádá již tradiční fotbalový turnaj.
Marnjica je hlavní přístav obce Vela Rava. Zátoka je oblíbená jachtaři a je otočena k ostrovu Dugi otok s městečky Božava, Brbinj, Dragove, Luka ,Sali, Savar, Soline, Veli Rat, Verunić, Zaglav, Žman
Na nábřeží v zátoce jsou četná mola i pro velké lodě. Nábřeží vedoucí do další zátoky Grbaćina lemují palmy, květiny a jiné byliny,lavičky určené k odpočinku, prostě romantické místo jako stvořené k večerním procházkám. Na nábřeží se nachází pošta i obchod, restaurace Keko. Nad náměstím je malá firma, kde se zpracovávají místní olivy.
Selo je obec, které se nachází na kopci nad zátokou Marnjica má všechny charakteristické znaky dalmatského města. Staré kamenné domy s názvy rodin, kterým připadaly.Náměstíčko Kolešce, má ve svém středu pravidelný kruh, který se jmenuje „Centar svita“, kde kdysi rostl strom murva ……K „Centru světa“ se váže více legend. Jedna z nich je o tom, že staří ravljané vylévali do tohoto kruhu starý olivový olej, abe se země lépe otáčela. Když si stoupnete do kruhu azavřete oči, opravdu máte pocit, že jste na vrcholku světa. Je třeba to vyzkoušet.
Mala Rava je umístěna na severní straně ostrova. V hlavní zátoce Lokvina se nachází většina domů. Zátoka Lokvina je otočena také směrem na ostrov Dugi otok a je to ideální místo pro kotvení lodí. Zátoka Tanko je otočena k ostrovu Iž. Centrum s kamennými domy se nachází nad zátokou. V místě je malá kaplička zasvěcená sv.Petru, dále památník obětem 2.sv.války.
Trajektem je ostrov propojen se Zadarem a ostrovem Iž.Ubytování na ostrově Rava je možné pouze v soukromých apartmánech a pokojích. Výlety lze podnikat po okolních ostrovech Molat, Olib, Premuda, Rivanj, Sestrunj, Ist, Iž ,Silba, Zverinac, dále trajektem do Zadaru nebo je zde také oblíben celodenní lodní výlet do NP Kornati.
Celý ostrov Rava má kopcovitý ráz a na nerovných svazích rostou typické olivové háje a vinná réva. V severozápadní části ostrova, jsou zajímavé kamenné stěny, podél zátoky Grbic, kde jsou ještě dnes neprozkoumané jeskyně. Nejvyšším vrcholem ostrova je Babičovac, který měří 98 m.
Podnebí
Ostrov má mírné středomořské klima. Průměrná roční teplota 15° C. Nejchladnější měsíc je leden (průměr 7° C) a nejteplejší červenec (průměr 23,5° C). V průběhu roku, průměrný úhrn srážek se pohybuje kolem 900 mm.
Pro turisty a milovníky přírodních parků jsou zajímavé měsíce, které nejsou stále ještě příliš teplé jako je duben, květen, červen nebo říjen. Pro milovníky slunce a mořské vody jsou zase vhodné měsíce červenec, srpen nebo září.
S ohledem na relativně velké množství srážek, nemá Rava žádné povrchové toky. To byl vždy pro obyvatele velký problém, a tak ostrované byli nuceni využívat nahromaděné vody v přírodních nádržích, rybnících, studnách.
Flora
Mírné středomořské klima je příznivé pro rozvoj mnoha turistických, zemědělských rostlin. Ostrov je hojně porostlý olivovými háji a vinicemi, dominují zde nižší lesy hlavně duby, husté kvetoucí keře do 4 m, (ptačí zob, myrty, jalovce, apod.), ale také mnoho druhů ovoce, jahod, ostružin, citrusů, broskví, švestek, granátových jablek, oliv, mandlí, ořechů a jeřabin. V posledních letech došlo k intenzivnímu šíření borovice Aleppo a orchidejí.
Ekonomika
Po staletí je pro ostrovany hlavním zdrojem obživy zemědělství, zejména produkce oliv (tří odrůd: Tvary – Orca, drobnica – Drobnjaci a carboncella – krabunčela) a pětování vinné révy. Pěstují zde i ovce, kozy a osli. Podle historickýh pramenů zde v dávných dobách obyvatelé pětovali voly, pro orbu půdy. Kromě zemědělství je zde velmi rozšířen rybolov, ostatně jako všude kolem na jiných ostrovech.
Obyvatelstvo
Populace ostrova již dlouho stagnuje, nyní zde trvale žije zhruba stovka starých nebo velmi starých starousedlíků. Od roku 1921, kdy bylo dle sčítání lidu na ostově zdruba 500 obyvatel, se stav neustále snižuje a lidé odcházejí především do Zadaru a dalších chorvatských regionů.
Název ostrova
Název ostrova tam stále mnoho nejasností. V historických pramenech nalezneme zmínku ze 13. stol, že zde žila patricijská šlechtická rodina Raua Zadar, která zde vlastnila rodinná sídla a půdu a podle které by se ostrov mohl jmenovat. Jsou to však jen dohady.