Lavdara

0
2053

Absolutní klid a průzračně čistá voda, to je asi nejlepší vizitka ostrova Lavdara. Tento malý, pouze 3 km dlouhý a kilometr široký ostrov v leží pouhých 15 minut lodí (cca 2 kilometry) od města Sali na větším ostrově Dugi otok, který se nachází západně od něj.

 

NAUTIKA

ŠKROVADA

Zátoka směřuje na jih, proto se zde nedoporučuje stát při jižním větru. Hloubka zde dosahuje od 5 do 10 metrů. Po vylodění na břeh je možné navštívit místní restauraci.

ZAJÍMAVOSTI

Ostrov je po mimo sezonu neobydlený, má celkovou plochu pouhých 2,27 km2 s nejvyšším bodem 87 metrů, ze kterého je krásný výhled na okolo ležící ostrovy.

Lavdara leží na samotném začátku Kornatského národního parku, a možná právě proto zde můžete najít mnoho zajímavých organismů. Množství nejedovatých hadů, malé, neškodné štíry ale i zajímavé stromové krysy ocení nejeden přírodní nadšenec. Můžete být ovšem klidní, ke koupání ostrov vybízí. Přestože je východní strana ostrova prosta jakékoliv flory, a není zde mnoho míst vhodných ke koupání, na zbytku asi devítikilometrového pobřeží najdete malebná, nezalidněná místa poblíž moře, kde nejsou ani mořští ježci ani otravné řasy. Ostrov však nabízí bohatou rybí faunu, takže si na své přijdou milovníci potápění i rybolovu.

Přesto, že je na ostrůvku málo obyvatel a pouhých dvacet chat, o ubytování nebudete mít nouzi. Ostrov je známý pro svou nabídku robinzonských pobytů, které umocní vaše spojení s přírodou. Přestože však na ostrově není elektřina, nemusíte se bát jakéhokoliv nepohodlí. K ohřevu vody se zde používá solární energie a na vaření je k dispozici plyn.

V centru ostrova můžete najít staré kamenolomy, které používali Římané při stavě města Zadar.

Závěrem můžeme říci, že pokud hledáte únik před civilizací, naprosté soukromí a křišťálově čistou vodu, je Lavdara tím pravým místem pro Vaši dovolenou.

SHARE
Previous articleSit
Next articleRava

LEAVE A REPLY