Lavsa

0
2083

Lavsa je neobydlený ostrov, má rozlohu 1,76 km², nejvyšší bod je 111 m vysoký a geografická poloha je 43° 45′ 0″ N, 15° 22′ 15″ O. Tento ostrov je dobře chráněn od všech větrů J. Je zde jen několik kamenných domů na sezónní pobyt. Na jeho severovýchodním pobřeží se nachází zátoka vhodná ke kotvení.

NAUTIKA

ZÁTOKA LAVSA

Ostrov Lavsa disponuje stejnojmennou zátokou vhodnou pro stání. Nachází se na severvýchodním pobřeží ostrůvku a přístupe do ní vede zúženým hrdlem, které se rozšiřuje v zátoku.

Samotná zátoka je dobře krytá na většinou větrů s výjimkou SV – zejména za bóry může být značně nepohodlná. Stejně tak západní vítr umí do zátoky padat značnou rychlostí.

V zátoce najdete několik bójí, v sezóně často obsazených. Některé bóje jsou odstraněny a tak je možné se potopit a vyvázat se na betonový blok, který je na dně.

Kotvení se nedoporučuje, na dně leží staré řetězy. Kontrola nebo prodej vstupenek se dá očekávat, naopak za bóje, jako v celém parku, se nevybírá.LAVSA2

NÁMOŘNÍ MAPY A PILOTY

888 (8.vyd.) strana 56, British Admiralty 2711, Chorvatské Male Karte MK14

ZÁSOBOVÁNÍ

Na břehu najdete několik mol na velmi mělké vodě (jeďte tedy člunkem), za kterými stojí sezónní restaurace Idro, podle pověstí velmi dobrá. Otevřená je od začátku června do konce září. Telefon: 099 438 726

NAŠE ZKUŠENOSTI

Zátoka je opravdu značně oblíbená a i na podzim, když jsme v ní naposledy stáli, v ní bylo plno. Ale bóje drží dobře, voda je průzračná a koupání nádherné, jako ostatně celé Kornaty.

ZAJÍMAVOSTI

Na ostrově naleznete hlavně prvky lidové architektury, která si zachovala formu tradičního uspořádání chorvatských starých osad a vesnic. Dnes je vesnice Lavsa opuštěná a vyskytují se zde jen návštěvníci a dočasní obyvatelé. Od dob římského imperia byly na ostrově solné pánve, které se zachovali až do 14. století. Dnes leží pod hladinou moře. Na ostrově se také nacházejí rozsáhlé olivové háje.

SHARE
Previous articleKornat
Next articlePiškera

LEAVE A REPLY