Korčula

0
3214

 

NAUTIKA harbor

Město Korčula

Korčula je hlavní město stejnojmenného ostrova, ležící na jeho severovýchodním okraji. Úzké a lomené uličky starého města prozrazují, že větrno je zde odjakživa – nejčastěji (a zpravidla intenzivně) fouká buď S-SV z vysokých kopců protilehlého poloostrova Pelješac, nebo zápaďák, zrychlený tryskou mezi Pelješacem a ostrovem Korčula.
V zátoce hned u starého města je ACI marína. Patří k těm dražším a mimo samotného začátku a konce sezóny je prakticky nemožné sem zaplout „na blind“, bez rezervace. V bazénu maríny je často JV proud rovnoběžný s moly, při přistávání je třeba s ním počítat.
Alternativu nabízí stání u městského mola na druhé straně starého města, přímo pod hradbami. Nejsou zde mooringy, k molu je třeba nacouvat s kotvou, a na břehu není žádné zázemí. Proti molu jdou často prudké vlny, zakotvené lodě se při noční bríze zmítají a není nijak výjimečné, když si vytrhnou kotvy. Jako bonus zní z hradeb do časných ranních hodin diskotéka.
Tip: je rovněž možné přistát v nedaleké maríně v Lumbardě a do a z Korčuly si sehnat cenově dostupný odvoz.
Ve městě je několik restaurací, supermarket, několik pekáren a pošta.

Město Korčula
Město Korčula

/Pavel Hák

Vela Luka 

Vela Luka je živé město na západním konci ostrova Korčula. Rozkládá se podél lomené, na západ otevřené zátoky, kde je při silnějších větrech voda trochu neklidná.

Na mole u čerpací stanice je několik mooringových stání s elektřinou a vodou, ale v sezóně je pravděpodobnější chytit místo u bójky. Při větší kumulaci lodí a neklidné vodě se doporučuje kotvit mezi dvěma bójemi, ať nevznikají skrumáže. Při manévrech je pak třeba dávat dobrý pozor, jednak kvůli omezenému prostoru, jednak z některých bójí vedou lana na břeh, ovšem někdy končí volně ve vodě.

Vela Luka je největší město na ostrově a je tu plná občanská vybavenost. V podnicích kolem přístavu je živo do pozdních nočních hodin.

A živo je i v samotném přístavu. Jižní molo patří rychlotrajektu Jadrolinije, kterému je neradno plést se do cesty. Severněji pak přistávají rybáři, aby natankovali a vyložili náklad. Při vyšší hustotě lodí je v přístavu těsno; když místní rybáři shledají, že jim nějaká loďka na bójce překáží v přistávacích manévrech, nesmlouvavě se dožadují odvázání a uhnutí.

V nejsevernější části zátoky je už příliš malá hloubka vody; odtud občas vyplouvají veslaři a další vodní sportovci.

vela_luka_hak

/Pavel Hák

Lumbarda

Lumbarda je malé letovisko na východním konci ostrova Korčula. Za mírnějších větrů je zde pohodlné stání, ale jak jugo, tak bóra dovedou potrápit.

Městečko má vlastní marínu se zázemím (a cenami) zhruba odpovídajícími ACI. Vjezd ukazuje maják na vnějším molu, který lze v noci obtížně najít, vzhledem k množství světel okolo. Hned vedle maríny je plážový rezort s bary a koupací zónou.

V zátoce s marínou je zákaz kotvení, ale vedlejší zátoka Račišće a přilehlý ostrůvek Vrnik jsou na mapě označeny jako kotviště.

V Lumbardě je několik restaurací a obchod.

lumbarda_hak

/Pavel Hák

SHARE
Previous articleVis
Next articleHvar

LEAVE A REPLY