Tijat

2
4929

Tijat je malý neobydlený ostrov v Jaderském moři ležící jihozápadně od Vodice a západně od Prvic. Jeho rozloha je pouhých 2,78 km2 a nejvyšší místo jménem Vela glava je 119m nad mořem. Pozemky jsou převážně ve vlastnictví obyvatel města Prvic Šepurine z ostrova Prvic. I přes svou malou velikost je tento ostrov jachtaři velice oblíben pro zátoku Tijašćica, která je chráněná proti všem větrům, kromě Juga.

NAUTIKA

Středně velký ostrov blízko pevniny, prakticky bez zátok, ovšem s jednou, velmi oblíbenou, zátokou Tijaščica. Přístup do zátoky je ve dne snadný, v noci je dobré se orientovat majákem na jižním mysu FL(3)W 10s 13m 7M.

Východně od jižního mysu leží malý ostrůvek Kamenica obklopen mělkou vodou a nacházející se mimo sektor majáku.

ZÁTOKA TIJAŠČICA

Úzká hluboká a velmi dobře chráněná zátoka, s výjimkou jižních nebo jihovýchodních větrů. Kotví se na hloubce 6 – 10 metrů. Časté zde je kotvení kotva-břeh. Dno písek a tráva, kotva drží dobře.

Zátoka je velmi oblíbená, tudíž často plná. I brzy na jaře, kdy jsme zde s jednou posádkou cvičili kotvení, byla zátoka docela obsazená.

Restaurace Soto Vento, která stála na břehu, již není v provozu.

Aktualizace srpen 2016: V zátoce Tijaščica byla koncem srpna 2016 v provozu malá „osvěžovna“ . Dřevěná bouda poblíž ruin původní restaurace, u ní pár stolků pod borovicemi, něco málo k jídlu – ryby, nějaký steak, plus pivo, víno, nealko. Ceny byly vyšší místní standard.

Byli jsme tam s naším malým 5 m dlouhým trimaránkem a kotvili na mělčině u břehu. Peníze za kotvení po nás nikdo nechtěl. V zátoce bylo hodně bójí a byly převážně obsazené.
/Jarda Suchopár
1

 

NÁMOŘNÍ MAPY A PILOTY

Mapy a průvodce: 888 (8.vyd.) strana 61, British Admiralty 2711 a 2773 a 2774, Chorvatské Male Karte MK15

 

 

SHARE
Previous articleZlarin
Next articleZmajan

2 COMMENTS

 1. Ahoj,
  díky za skvělý počin s tímto průvodcem.

  Doplňuji: na Tijatu, v zátoce Tijaščica byla koncem srpna 2016 v provozu malá „osvěžovna“ . Dřevěná bouda poblíž ruin původní restaurace, u ní pár stolků pod borovicemi, něco málo k jídlu – ryby, nějaký steak, plus pivo, víno, nealko. Ceny: vyšší místní standard.

  Byli jsme tam s naším malým 5 m dlouhým trimaránkem a kotvili na mělčině u břehu. Peníze za kotvení po nás nikdo nechtěl. V zátoce bylo hodně bójí a byly převážně obsazené.

  Zdraví
  Jarda Suchopár

LEAVE A REPLY