Levrnaka

0
2878

Levrnaka je ostrov na JZ Kornat, má rozlohu 1,84 km², geografická poloha je 43° 49′ 26″ N, 15° 14′ 45″ O. Ostrov má dvě zátoky těsně přiléhající k ostrovu Kornat – v nejúžším místě má úžina slabých 200 metrů. Na ostrově jsou dvě restarurace. Nejvyšší vrchol je Veli Peak 117 m, jinak je to neobydlený ostrov až na několik domů, které jsou využívány pro rekreaci pouze v letní sezóně.

NAUTIKA

ZÁTOKA LEVRNAKA

Dobře krytá zátoka na SV straně ostrova, s výjimkou severních větrů. Přístup do zátoky Levrnaka je z východní strany kolem ostrůvku Sušica. Nezkoušejte projet mezi Levrnakou a Sušicí – na mapě jsou značeny kameny a nemuselo by se to vyplatit!

Samotná zátoka je značně hluboká, což komplikuje kotvení (je na 12-20 metrech). Varianta je kotvení typu kotva – břeh.

Pozor – v čele zátoky je potopený vrak – u něj nekotvěte, nebo přijdete o kotvu!

Zásobování

V zátoce Levrnaka se nacházejí dvě restaurace. Konoba Levrnaka a konoba Andrija.

Konoba Levrnaka otevřeno od 1.dubna do 31.října, kontakt Daniel Ježina, email daniel@konoba-levrnaka.hr, telefon: +385 91 43 53 777. Restaurační menu, GalerieLEVRNAKA2

ZÁTOKA LOJENA

Zátoka umístěná na západní straně ostrova je otevřená západním a jižním větrům. Dno je písečné a kotva dobře drží. Hloubka je okolo 5-7 metrů. V čele zátoky malá plážička. Přes šíji je možné dojít do zátoky Levrnaka.LOJENA2

NÁMOŘNÍ MAPY A PILOTY

Mapy a průvodce: 888 (8.vyd.) strana 54-55, British Admiralty 2711, Chorvatské Male Karte MK14

ZAJÍMAVOSTI

Ostrov Levrnaka je známý hlavně pro její tavernu v tradičním stylu, kterou založila v roce 1994 rodina Ježina. Majitelem je pan Mladen Ježina z Murteru, který díky rozvoji cestovního ruchu přestavěl svůj rybářský domek na sezónní restauraci. Kapacita rostla, takže dnes mají 90 míst k sezení a dva plovoucí pontony pro 16 lodí, s možností připojení na elektřinu.

Vzhledem k tomu, že se Levrnaka nachází v samém srdci Národního parku Kornati jsou zde hlavními pochoutkami mořské plody, ryby a také jehněčí. Odpočinout si lze také na nedaleké písečné pláži Lojena, která je oblíbeným cílem nejen pro návštěvníky taverny. Je zde zátoka Anika, kde je také povoleno kotvení.

SHARE
Previous articleMana
Next articleŽut

LEAVE A REPLY