Brač

0
3786

Lučice

Lučice je zátoka na jižním břehu ostrova Brač, na západní straně, poblíž Splitských vrat. Je otevřená na jih a zcela nevhodná v případě jižního nebo jihovýchodního větru – tyto zde způsobují „pračku“, voda je pak velmi neklidná.

Je zde několik vyvazovacích bójí – protože je ale mělčí část zátoky relativně malá, jsou docela blízko u sebe a není možné obsadit všechny. Rovněž to komplikuje kotvení. Výběrčí nabízí převoz do restaurace na břehu.

Na to, že zátoka představuje jedno z mála bójkovišť v blízkosti Vrat, je poměrně řídce
navštěvovaná.

/Pavel Hák

lucice

 

Supetar

Supetar je město a správní středisko ostrova Brač. Nachází se na jeho severní straně, poblíž západního konce ostrova. Jeho přístav je krytý vlnolamem – stání za bóry tu bývá nepohodlné, nicméně bezpečné.

Severní část přístavu je vyhrazena trajektům. Jednak zde po celý den pendluje Jadrolinija z a do Splitu, jednak tu přistávají rychlé dálkové trajekty z dalších koutů Chorvatska. V jižní části jsou k dispozici jednak krátké „malé“ molo se čtyřmi mooringovými místy na čele, jednak jižní strana mola, u kterého přistává splitský trajekt („velké“ molo). Zde je cca desítka míst, ale ta nejvýchodnější mohou být obtížná na zaplutí/vyplutí, když u „malého“ mola stojí lodě. Na obou molech jsou k dispozici mooringy a elektřina (platí se zvlášť), u „malého“ mola je možné dobrat vodu. WC je v budově ve východní části přístavu.

Supetar je moc hezké místo a živé letovisko. Vnitřní přístav lemuje řada restaurací , barů a kaváren – z lodi, které se podařilo sehnat místo u „malého“ mola, je to na nejbližší zahrádku s čepovaným pivem asi dvacet kroků. Kus dál se nachází promenáda lemovaná stánky s nejrůznějším zbožím, v okolních hotelech jsou velké diskotéky (v přístavu neruší). Kdo chce naopak trochu klidu, může dojít až na druhý konec zátoky, kde stranou stojí starý hřbitov.

Ve městě je několik obchodů, pekáren, je tu čerpací stanice i bankomat.

supetar

Luka Brač

Luka je zátoka na severovýchodní straně ostrova Brač, poblíž městečka Povlja. Vjezd do ní je dlouhý a zátoka sama je chráněná za všech větrů.
Nabízí se zde všechny druhy stání – v západním výběžku zátoky je bójkové pole, v jihovýchodním lodě kotví a konečně před jednou z místních dvou restaurací je malé molo s mooringy. WC a sprchy přiléhající k restauraci jsou k dispozici i pro lodě na bójkách.Kousek jižněji je ještě jedna konoba – majitel se rád dává s jachtaři do řeči a rozlévá vlastní pálenku mnoha příchutí.

Od restauračního mola vede stezka do kopců na jižním břehu, ze kterých je na zátoku úchvatný výhled.

Ve zmíněném dlouhém vjezdu do zátoku kotví často v sezóně turistické lodě na koupací pauzy. Zátoka je poměrně vyhledávaná, ale její kapacita je slušně velká. Výběrčí navíc u některých bójek povoluje vyvázat dvě lodě.

SHARE
Previous articleBrodarica
Next articleŠolta

LEAVE A REPLY