Vrgada je nevelký ostrov v Jaderském moři patřící do skupiny Severodalmatských ostrovů. Nachází se na půli cesty mezi Zadarem a Šibenikem, severozápadně od ostrova Murter a jižně od města Biograd na Moru. Od pevniny je vzdálen jen 4,6km.
NAUTIKA
ARTINA
Ostrůvek Artina leží severovýchodně a od Vrgady a je od ní oddělen mělkou a úzkou písečnou lavicí, která je pro plachetnice zcela neprůjezdná. Z obou stran jsou umístěny (v sezóně) bóje, ale místečko na kotvu, hlavně na severní straně, lze nalézt. Dno je písečné a kotva drží dobře. Jako taková je ale Artina otevřená skoro na všechny strany a za větru není stání moc pohodlné. Na severní straně lavice je umístěna velká bóje pro velkou loď „fish piknic“a pokud zde zrovna není, je možné získat dobře zabezpečené stání – zejména v zimních a jarních měsících se vám zde může hodit.
Stání u Artiny je díky písečné lavici a zřídkakdy viděné písečné pláži značně navštěvované, takže tu vždy v sezóně najdete hodně lodí. U písečné lavice a na břehu je pěkné koupání, hojnost rybiček a krásné výhledy na okolní ostrovy
KRANJE
Zátoka Kranje je menší zátoka na jižním pobřeží ostrova, otevřená na ostrov Murvenjak. Přestože na břehu není žádné vybavení, je tato zátoka oblíbeným místem k letnímu kotvení. Je dobře chráněna na silnější severní větry, ale otevřena v jižním a jihovýchodním sektoru. Kotví se na 4-5m hloubky, dno je písek a mořská tráva a kotva zde dobře drží. Možnost je vyvázat se záďovým lanem ke břehu.
LUKA – VRGADA
V zátoce Luka se nachází hlavní přístav na ostrově Vrgada, ležící na severovýchodním pobřeží ostrova a nabízející klidné stání za všech větrů mimo východních. Přístav je tvořen několik krátkými moly, které kryje vlnolam s červeným majákem na konci. U vlnolamu je hloubka okolo 3-4m, kratších mol jen 2m a méně. Vnitřní část přístavu je většinou obsazená, ale před přístavem bývá několik vyvazovacích bójí. Zátoka je otevřená na severní a východní větry, jinak je dobře chráněná. Na břehu najdete několik restaurací a obchod ve vesnici.
ANDRIJA
Zátoka leží na severním pobřeží ostrova. Přestože je velmi mělká, v jejím středu se dá kotvit na cca 3 metrech hloubky. Dno je zde písečné, avšak mohou se zde vyskytovat kameny, zvláště k okrajím zátoky. Vnitřní mola jsou obsazená a je u nich hloubka méně než 1m. Pozor dávejte na východní straně ústí zátoky na potopený kámen označený západním kardinálním znakem. Zátoka je jinak vcelku dobře chráněná, kromě severních větrů. Nepohodlná bývá také při odpolední mořské bríze.
ZAJÍMAVOSTI
Rozloha ostrova je 3,7 km2 a počet obyvatel pouze 242. K ostrovu patří také malé okolní neobydlené ostrůvky, na kterých místní obyvatelé pasou ovce. Severovýchodní část ostrova je pokryta borovými lesy, nejvyšší vrchol je Srabljinovac se svými 112 m. Mezi dvěma vápencovými hřbety najdete úrodná pole. Jihozápadní pobřeží ostrova je skalnaté a zvedá se z moře prudčeji, na severovýchodní straně není pobřeží tak prudké a nalézá se zde několik menších zátok s příjemnými písčitými nebo oblázkovými plážemi. Kamenité části pobřeží jsou vhodné zejména pro šnorchlování a rybaření.
V zátoce Luka je rozloženo letovisko Vrgada, kde se provozují hlavně vodní sporty, najdete zde několik restaurací, obchůdků a kaváren. Na severozápadě se vyskytuje větší zátoka Sveti Andrija a na jihovýchodě ostrova zátoka Kranje. Hlavní průmysl na ostrově je hlavně zemědělství a rybolov.
Tady chybí informace o Artine, která je nenjnavštěvovnější!